Blog

#

Dlaczego ważne jest, aby zatrudnić firmę cateringową, która zapewni maksymalne bezpieczeństwo żywności?

  • 27 maja 2022

Imprezy to czas radości i chwil, które pozostają na całe życie. Nawet gdy to wszystko się dzieje, jedzenie znajduje się w centrum tych chwil. Kiedy mówimy o jedzeniu, nie mamy na myśli byle jakiego jedzenia, ale wspaniałe jedzenie. Dobre jedzenie to takie, które zostało przygotowane z zachowaniem najwyższych standardów higieny, przechowywania i obsługi. W przeciwieństwie do Ciebie, firma cateringowa jest najlepsza do powierzenia maksymalnego bezpieczeństwa żywności dla swoich gości, tak aby nie narażać zdrowia swoich gości. W tym artykule przyjrzymy się powodom, dla których ważne jest zatrudnienie firmy cateringowej zapewniającej maksymalne bezpieczeństwo żywności.

  • Wyrafinowany sprzęt

Dobra firma cateringowa dysponuje zaawansowanym sprzętem, takim jak kotły i lodówki, które są wykorzystywane do produkcji najwyższej jakości potraw. Taki sprzęt jest bardzo ważny, jeśli chodzi o produkcję wysokiej jakości jedzenia dla dużej liczby osób. Na przykład kocioł jest używany do podgrzewania żywności w bardzo wysokich temperaturach, które zapewniają, że żywność, która ma być gorąca, jest rzeczywiście gorąca. Ponieważ zimne potrawy mają być zimne, takie urządzenia mają dokładne odczyty temperatury, aby je schłodzić; w przeciwnym razie zepsują się i zatrują Twoich gości.

  • Właściwe obchodzenie się z żywnością

Obchodzenie się z żywnością jest bardzo ważne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności; stąd potrzeba, aby było ono jak najbardziej profesjonalne. To jest to, co caterer gwarantuje Ci, ponieważ mają niezbędne umiejętności wymagane, w przeciwieństwie do Ciebie, którzy nie mają odpowiedniego szkolenia do obsługi żywności. Obchodzenie się z żywnością obejmuje proces jej transportu z miejsca zakupu do miejsca przechowywania, przygotowania i gotowania. Wszystkie rodzaje żywności muszą być transportowane i przechowywane w różnych komorach zamrażarki, aby uniknąć wzajemnego zakażenia. Niektórych rodzajów żywności, np. ziemniaków, nie wolno przygotowywać zbyt wcześnie przed imprezą, ponieważ skrobia wchodzi w reakcję z powietrzem, tworząc szkodliwe związki.

  • Specjalistyczne przygotowywanie żywności

Jeśli chodzi o przyrządzanie potraw, najlepszy jest cateringowiec, ponieważ został przeszkolony głównie w tym zakresie; poza tym zajmuje się tym na co dzień. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, gotują oni wszystkie potrawy, zwracając uwagę na szczegóły, temperaturę i czas. Robią to, ponieważ istnieją potrawy, które powinny i nie powinny być gotowane w wyższych temperaturach. Jeśli żywność o niskiej temperaturze zostanie ugotowana w temperaturze wyższej niż zalecana, zmienia swój skład chemiczny, w którym to przypadku jest uważana za trującą i nie powinna być spożywana. Niektórych rodzajów żywności nie należy mieszać z innymi, ponieważ w przeciwnym razie ich skład chemiczny również ulegnie zmianie. W tym miejscu z pomocą przychodzi firma cateringowa, która przygotowuje jedzenie dla gości w możliwie najbezpieczniejszy sposób, aby uniknąć zatrucia pokarmowego.

  • Lepsza higiena żywności

Nie ma znaczenia, jak dobra jest firma cateringowa, ale jeśli nie jest wystarczająco higieniczna, jej wiedza jest na nic. Higiena żywności jest najbardziej krytycznym aspektem obchodzenia się z żywnością. Firma cateringowa, która jest świadoma bezpieczeństwa żywności, powinna zawsze dokładnie myć ręce przed dotknięciem jakiejkolwiek potrawy. Regularnie zmienia też rękawice, jeśli ma do czynienia z żywnością przy ich użyciu. Czyści deskę do krojenia, aby uniknąć przenoszenia bakterii i zarazków z takich powierzchni. Czyszczą również garnki, kotły i lodówkę w najlepszy możliwy sposób, aby zapobiec rozwojowi bakterii i zarazków, które mogłyby zaszkodzić żywności. Co więcej, przestrzegają oni również zasad profesjonalnej obsługi higienicznej podczas obsługi gości w lokalu. Ponieważ firma cateringowa spędza większość czasu na szkoleniu, zaufaj jej, że będzie dbać o higienę podczas przygotowywania posiłków dla Twoich gości.

  • Odzież i obuwie

Strój, jaki noszą pracownicy gastronomii, nie tylko nadaje imprezie profesjonalny charakter, ale także przyczynia się do zwiększenia higieny całego procesu. Kapelusz noszony na głowie ma chronić żywność przed ewentualnym wypadnięciem włosów i zanieczyszczeniem jedzenia, natomiast ubranie ma chronić żywność przed płynami ustrojowymi, takimi jak pot. Odzież może przenosić zarazki i bakterie ze wszystkiego, zwłaszcza z transportu publicznego. Odzież i obuwie gastronomiczne mają również za zadanie zapewnić, że takie zanieczyszczenia nie dostaną się do żywności, dzięki czemu goście będą bezpieczni i zdrowi.

Chociaż ważne jest, aby zatrudnić firmę cateringową, która zapewni maksymalne bezpieczeństwo żywności, nie oznacza to jednak, że każda firma cateringowa może zagwarantować tak potrzebne bezpieczeństwo żywności, ponieważ nie zapewni go firma niewykwalifikowana lub nieposiadająca licencji. Będą obsługiwać jedzenie nieprofesjonalnie i w sposób niehigieniczny, a to narazi na szwank zdrowie gości. Ponieważ nie chcesz, aby cokolwiek z tego się stało, wybierz tylko najlepszą firmę cateringową.