Dieta

#

Unikaj nieregularnych miesiączek dzięki tym 10 skutecznym produktom spożywczym

  • 29 listopada 2021

Jedzenie odpowiedniej żywności może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów zdrowotnych. To samo dotyczy nieregularnych miesiączek. Długość okresu pomiędzy kolejnymi miesiączkami jest podobna i wynosi 24-32 dni. Jednak w przypadku niektórych kobiet czas pomiędzy miesiączkami i ilość wydzielanej krwi znacznie się różnią. Jest to znane jako nieregularne miesiączkowanie. Głównym objawem nieregularnych miesiączek jest wydłużenie cyklu do ponad 35 dni lub jego zmienna długość.

Ponadto, zazwyczaj okresy trwają od 3 do 7 dni. Jeśli więc miesiączki trwają dłużej niż siedem dni, to są one nieregularne.

Ogólnie rzecz biorąc, dzieje się to z powodu niezrównoważonego poziomu estrogenu, niewłaściwego przepływu krwi w obszarze miednicy i innych powodów, które są omówione i opracowane dalej. Zasadniczo, młode dziewczyny w okresie dojrzewania i kobiety w fazie perimenopauzy twarz nieregularności miesiączkowania. Jednak są też wyjątki i może się to zdarzyć u każdej kobiety w każdym wieku.

Niektóre zioła i pokarmy regulują cykl menstruacyjny i przynoszą ulgę od skurczów menstruacyjnych.

Wymieniliśmy 10 produktów spożywczych, które dzięki odpowiedniej mieszance składników odżywczych i właściwej diecie pomogą Ci regularnie

miesiączkować.

Przyczyny nieregularnych

miesiączek

#1 Otyłość:

Otyłość może być poważnym powodem nieregularnych miesiączek. Nadwaga może powodować zaburzenia równowagi hormonalnej i zaburzać poziom insuliny. Ta nierównowaga hormonalna może prowadzić do innych zaburzeń hormonalnych, takich jak niedoczynność tarczycy i PCOS.

#2 Nadmierna utrata wagi:

Dzieje się tak,

gdy nie przyjmujesz wystarczającej ilości kalorii i próbujesz schudnąć. Niewystarczające spożycie kalorii może ograniczyć regularne miesiączki. Wpływa to niekorzystnie na produkcję hormonów niezbędnych do owulacji.

Endometrioza:

Występuje wtedy, gdy tkanki, które powinny rosnąć wewnątrz linii macicy, nieprawidłowo rosną na zewnątrz mac

icy.

Powoduje ona obfite krwawienia, bolesne wypróżnienia, ból podczas i po stosunku, niepłodność, obfite krwawienia między miesiączkami lub skurcze menstruacyjne. Prowadzi to również do nieregularnych miesiączek.

#4 Włókniaki

macicy

:

Kiedy w ścianach macicy rozwijają się guzy mięśniowe, nazywa się je włókniakami. Może to być zarówno rakowe lub łagodne. Powoduje to ból w dolnej części pleców, nóg, miednicy, lub ból podczas seksu, jak również nieregularny cykl miesiączkowy.

#5 Zespół policystycznych jajników:

PCOS jest poważnym stanem zdrowia i istotną przyczyną nieregularnych miesiączek. Jest to zaburzenie układu endokrynologicznego. Kiedy kobieta produkuje nadmiar androgenów - męskich hormonów, ogranicza to rozwój jajeczek, co prowadzi do powstawania cyst w jajnikach i skutkuje nieregularnymi miesiączkami.

#6 Perimenopauza:

Kiedy zbliżasz się do menopauzy, nazywana jest ona perimenopauzą. Występuje ona w wieku 40 lat lub nawet wcześniej. Powoduje ona wahania estrogenu, co wpływa na regularność miesiączek.

#7 Prolaktyna:

Kiedy karmisz piersią, twoje hormony reprodukcyjne zostają stłumione z powodu hormonów prolaktyny. Kiedy jesteś świadkiem wyższej produkcji prolaktyny, to zakłóca produkcję estrogenu i progesteronu. To dalej powoduje małe lub nieobecne okresy.

Tabletki antykoncepcyjne:

Nieregularność między miesiączkami może również wystąpić z powodu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Nie każda pigułka antykoncepcyjna jest bezpieczna dla każdej kobiety. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem pigułki antykoncepcyjnej.

#9 Tarczyca:

Tarczyca powoduje otyłość lub zwiększoną ilość hormonów tarczycy, co powoduje krótsze i lżejsze miesiączki. Z drugiej strony, niedoczynność lub niski poziom hormonów tarczycy może być powodem cięższych miesiączek ze zwiększonymi skurczami i bólem brzucha.

#10 Ciężkie ćwiczenia:

Nadmierny trening lub ćwiczenia zaburzają prawidłowe funkcjonowanie hormonów, które są odpowiedzialne za menstruację. Często możemy znaleźć sportsmenki lub kobiety przechodzące przez intensywną aktywność fizyczną, cierpiące z powodu braku miesiączki. Może to również prowadzić do nieregularności menstruacyjnych.

#11 Rak:

Krwawienie między miesiączkami, podczas lub po stosunku, lub jakiekolwiek nietypowe upławy mogą być również znakami ostrzegawczymi raka szyjki macicy i endometrium. Rak ten może również zakłócać normalny przepływ miesiączki lub zaburzać cykl menstruacyjny.

#12 Medykamenty:

Odpowiednie leki mogą rzeczywiście wyleczyć twoje problemy związane z okresem, ale zawsze powinnaś być ostrożna w przypadku, gdy wpływają one również na twój cykl menstruacyjny. Leki, które są związane z rozcieńczalnikami krwi, tarczycą, depresją, chemioterapią, epilepsją i hormonalną terapią zastępczą mogą powodować nieprawidłowości w miesiączkowaniu.

#13 Presja psychiczna:

Presja

psychiczna i stres mogą być kolejnym dużym powodem zakłócenia cyklu miesiączkowego. Niektóre hormony w mózgu regulują cykl menstruacyjny. Badania wykazały, że stres może ograniczyć prawidłowe funkcjonowanie tych hormonów i generować problemy dla regularnych miesiączek.

10 Foods That Will Help Regularise

Periods #1 ParsleyParsley

jest znanym ziołem dla prawidłowej regulacji krwi w obszarze miednicy. Może wyglądać podobnie do kolendry i często używamy jej do ozdabiania potraw. Ale związki takie jak mirystycyna i apiole w pietruszce pomagają w prawidłowej produkcji estrogenu. Możesz cieszyć się herbatą z pietruszki lub przegotowaną wodą pietruszkową, aby pokonać nieregularności miesiączkowe.

#2 CynamonCynamon

stymuluje przepływ krwi w miednicy i wytwarza wymagany poziom estrogenu. Zapewnia szybką ulgę od bólu menstruacyjnego i skurczów. Tak więc oprócz delektowania się smakiem cynamonu w różnych potrawach, możesz go również stosować w przypadku problemów związanych z nieregularnymi miesiączkami. Aby uzyskać maksymalne korzyści, powinnaś mieć cynamon dobrze wymieszany ze szklanką mleka.

#3 Ananas

Ananas jest pełen enzymów bromelainy i jest jednym z najlepszych pokarmów na regularne miesiączki

. Powoduje on zmiękczenie macicy. To nie jest tylko ograniczone do macicy, ale poprawia przepływ krwi poprzez generowanie czerwonych i białych krwinek. Inne niż to, to również zmniejsza szanse na zakrzepy krwi i obrzęk podczas miesiączki. Wszystkie te udowodnić ananasa jest rzeczywiście skuteczne w pokonywaniu nieregularności miesiączkowych.

#4 Carom seedsIf

you are

suffering from irregular periods or menstrual pain, you should drink a glass of boiled water with carom seeds. Nasiona carom mają właściwości przeciwskurczowe, które działają doskonale, aby złagodzić nieregularności menstruacyjne. Co więcej, działają one imponująco w stymulowaniu macicy.

#5

PapajaWysoka ilość karotenu zawarta w papai normalizuje cykl menstruacji, czyniąc ją jednym z najlepszych pokarmów na regularne miesiączki

. Odpowiednio stymuluje i reguluje poziom estrogenów w organizmie. Regularny nawyk jedzenia papai pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu macicy. W ten sposób można uzyskać ulgę od bólu menstruacyjnego, jak również nieregularne miesiączki. Zawsze pamiętaj, aby unikać papai w czasie ciąży.

#6 ImbirWitamina

C i magnez zawarte w imbirze sprawiają, że świetnie nadaje się on do uzyskania ulgi od nieregularnych miesiączek. Jeśli dodasz jaggery do herbaty imbirowej, możesz spodziewać się lepszego rezultatu w leczeniu nieregularnych cykli miesiączkowych. Pomaga w naturalnej produkcji estrogenu w organizmie i normalizacji regularności swoich okresów.

KurkumaTurmeric

kanalizuje płynny przepływ krwi do macicy. To daje kickstart do miesiączki i zapobiega stanom zapalnym podczas miesiączki. Możesz naturalnie regulować swoje miesiączki, dodając kurkumę i miód do ciepłego mleka.

#8 KawaKofeina

w kawie jest naturalnym lekarstwem dla pacjentek cierpiących na nieregularne miesiączki i nietypowe bóle menstruacyjne. Reguluje ona poziom estrogenu, poprawia przepływ krwi w obszarze miednicy i ogranicza zwężanie się naczyń krwionośnych podczas okresu.

#9 BeetrootsBeetroot

jest bogatym źródłem żelaza, kwasu foliowego i wapnia, umieszczając go w górnych kategoriach najlepszych pokarmów dla regularnych miesiączek

. To może niekoniecznie tylko usunąć nieregularności w okresach, ale może złagodzić wzdęcia podczas okresów. Poza tym, burak jest również emmenagogue, który zmniejsza problem retencji wody w organizmie.

#10 Apple Cider Vinegar & Honey

Apple Cider Vinegar może pomóc w równoważeniu hormonów w organizmie. Zmniejsza nadwagę i zbędny tłuszcz z brzucha. Może również zmniejszyć objawy PCOS, który jest jednym z głównych powodów nieregularnych miesiączek. Wypij mieszankę miodu i octu jabłkowego, aby pozbyć się nieregularności miesiączkowych. Miód neutralizuje gorzki smak i pomoże Ci uzyskać maksymalne korzyści z octu jabłkowego.

SummaryIrregularne

miesiączki

są wtedy, gdy zauważysz przegapione, opóźnione, nienaturalne krwawienia lub niespójność w miesiączkowaniu. Jeśli dostajesz okresy nieregularnie teraz i wtedy i wychodząc z harmonogramu, to jest to powód do niepokoju. Możesz utrzymać równowagę w swoich okresach, dodając do swojej diety odpowiednie pokarmy na regularne miesią

czki i spożywając odpowiednie składniki odżywcze, o których wspomnieliśmy tutaj.

Często zadawane pytania (FAQs)

Q. Czy nieregularne miesiączki to poważny problem zdrowotny?

O. Nieregularne miesiączki to normalna rzecz w ciągu pierwszych kilku lat miesiączkowania. Czasami zdarza się to przez dłuższy czas. Kobiety mogą mieć nieregularne miesiączki w każdym wieku. Jednak, aby mieć pewność, czy jest to poważny problem, czy nie, należy skonsultować się z ginekologiem.

Q. Czy mogę uniknąć nieregularnych miesiączek bez leków?

O. Tak, możesz uniknąć nieregularnych miesiączek bez leków. Stosując odpowiednią mieszankę witamin, minerałów i składników odżywczych, możesz odzyskać swój regularny cykl miesiączkowy.

Q. Miesiączkuję w ciągu 15 dni. Czy to normalne?

O. Cykl miesiączkowy trwający 15 dni nie jest idealny. Ogólnie rzecz biorąc, cykle miesiączkowe trwają od 26 do 32 dni. Możesz zauważyć pewne objawy przedmiesiączkowe przed upływem 15 dni od daty miesiączki. Jeżeli miesiączkujesz co 15 dni, skonsultuj się z lekarzem.

Q. Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wpłynąć na mój cykl miesiączkowy?

O.

Tabletki antykoncepcyjne mogą, ale nie muszą wpływać na cykl miesiączkowy. Tabletki antykoncepcyjne są przydatne w zapobieganiu ciąży i powinnaś je zażyć w ciągu 21 dni po stosunku. Tabletki antykoncepcyjne

mają jednak skutki uboczne i mogą wpływać na cykl miesiączkowy.

Q. Czy jestem w ciąży, jeżeli nie miesiączkuję przez ponad dwa miesiące?

O.

Przyczyn braku miesiączki może być wiele. Jeżeli twoje miesiączki są często nieregularne, możesz nie mieć miesiączki przez 3-6 miesięcy. Jeśli jednak uprawiałaś seks, musisz wykonać test ciążowy. Tagi: przyczyny nieregularnych miesiączek cynamonendometriozax nadmierne odchudzanieżywność na regularne miesiączkiirregularne miesiączkiobesityparsleytarczyca