Dieta

#

5 ważnych powodów, aby schudnąć. (Dlaczego media o tym nie piszą?)

  • 14 października 2021

Unikanie chorób serca i piękny wygląd nie zawsze są doskonałymi powodami, by schudnąć. Oto jednak 5 natychmiastowych i znaczących sposobów, w jakie Twoje życie może się zmienić, gdy pozbędziesz się tłuszczu.

Chciałbym, abyś przyłączył się do mnie w eksperymencie myślowym.

Obiecuję, że jest w tym jakiś sens. W rzeczywistości wkrótce porozmawiamy o tym, dlaczego większość popularnych powodów, dla których warto schudnąć, jest albo nieinspirująca, albo naukowo bezwartościowa.

Ale na razie, zacznijmy od odłożenia na bok naszych uczuć, niepewności, założeń, historii i przekonań na temat tkanki tłuszczowej.

Możesz czuć się zdezorientowany. Albo bronić się. Albo mówiąc "Tak, ale...".

Proszę, wytrzymaj ze mną. Tylko przez kilka minut.

Zapomnij, na chwilę, o dobrym wyglądzie.

Zapomnij o "przywileju szczupłych". Zapomnij o "przywileju tłuszczu".

Zapomnij o prawach osobistych czy obowiązkach obywatelskich.

Zapomnijcie o "abs", "gun", "lats" i innych bzdetach, których obecnie używa się do opisania różnych części ciała.

Zapomnijcie też o wszelkich innych nędzach, które Internet zrodził w tym tygodniu. (Przerwa w udach? Kacze usta? Mostek bikini? Manscaping?)

Więc, tak, zapomnij o wizerunku ciała.

Zapomnij, na chwilę, o chorobie.

Zapomnij o wszystkich wielkich medycznych strachach, w tym miażdżycy, blaszce miażdżycowej, zatrzymaniu akcji serca, nadciśnieniu płucnym, udarze mózgu, wszystkich nowotworach, cukrzycy i zespole metabolicznym.

I zapomnij o tym, co mówi jakiś losowo wybrany biomarker.

  • "Moja tolerancja glukozy jest dobra. Jestem zdrowy i gruby!"
  • "Moje trójglicerydy są niskie. Jestem zdrowy i szczupły!"
  • "Mój cholesterol jest doskonały. Jestem zdrowy i naładowany!"

Na chwilę odpuść sobie to wszystko. (Więcej o tym dlaczego za chwilę).

A przede wszystkim, zapomnij o "zdrowiu w każdym rozmiarze".
Tak, osoby otyłe mają prawo być traktowane z godnością.

Absolutnie i z całą pewnością.

I tak, osoby otyłe powinny być wspierane w wysiłkach, aby stać się bardziej zdrowymi poza utratą wagi. Jak wszyscy wiemy, zdrowie nie jest bezpośrednią funkcją twojej wagi.

Jednak ruch "zdrowie w każdym rozmiarze" idzie o krok za daleko, sugerując, że otyłość jest nieszkodliwa. Że nie jest dla ciebie szkodliwa. Że posiadanie nadmiaru tkanki tłuszczowej nie ma większych konsekwencji niż noszenie czerwonego swetra czy jazda Nissanem Sentrą.

To po prostu nie jest prawda; przeczy to większości dostępnych dowodów.

Tak więc, na razie zapomnij o a) dobrym wyglądzie, b) chorobach i c) "zdrowiu w każdym rozmiarze".
Każdy z nich przesłania prawdziwe, istotne powody, dla których ludzie powinni rozważyć utratę wagi.

Na przykład: Główny nurt rozmowy o fatness i zdrowiu skupia się na warunkach medycznych, które mogą nas zabić lub unieszkodliwić. Choć to świetny temat na nagłówki gazet, ten punkt widzenia nie jest zbyt przekonujący.

Dlaczego nie? Cóż, wyobraź sobie, że bekon (lub brokuły, lub inne jedzenie) powoduje 10-procentowy wzrost zachorowań na jakąś straszną chorobę typu rak. Przerażające, prawda?

Nie, kiedy zdasz sobie sprawę, że szansa na śmierć z powodu tej strasznej choroby nowotworowej bez bekonu (lub brokułów) wynosi tylko 1 na 100 000 (lub 0,001 procent). I że 10 procentowy wzrost od jedzenia bekonu (lub brokułów) oznacza, że szansa wzrasta do 1,1 na 100 000 (lub 0,0011 procent).

Ponieważ i tak wszyscy umrzemy, medyczne taktyki straszenia nie są tak przerażające (zwłaszcza, gdy wiesz, co naprawdę oznaczają dane). Nie motywują one również do zmian.

Branża fitness, oczywiście, przyjmuje inne podejście.

W fitnessie chodzi o to, aby wyglądać świetnie w określonym typie odzieży, na plaży lub na zjeździe absolwentów szkoły średniej. I choć może to wydawać się inspirujące na minutę, nie jest to udowodnione, aby być zrównoważony sposób na osiągnięcie długoterminowej utraty wagi i utrzymania.

5 DOBRYCH powodów, dla których warto schudnąć.

W końcu, najbardziej popularne zachęty - przerażające statystyki chorób i wycieczki próżności branży fitness - nie są bardzo skuteczne, przydatne lub naukowo uzasadnione sposoby promowania utraty wagi.

To ogromna stracona szansa, ponieważ istnieją o wiele lepsze powody, aby schudnąć. Bardziej pilne, bardziej oparte na dowodach, bardziej jakości życia skupione powody.

Niestety, nie są one często poruszane w debacie publicznej.

(Zauważ, że powiedziałem debaty publicznej. Naukowcy i lekarze mówią o nich cały czas. Są one dobrze ugruntowane w badaniach. Po prostu nie trafiły jeszcze do opinii publicznej).

Porozmawiajmy więc o nich teraz.

Powód nr 5: Twoje kolana i łokcie będą Ci wdzięczne.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to choroba degeneracyjna, w której tracimy chrząstkę i stopniowo niszczymy kości naszych stawów.

Wyobraź sobie dwa kamienie ścierające się ze sobą, a zrozumiesz, jaka to frajda.

Z mojego doświadczenia wynika, że zdrowi ludzie nie myślą zbyt wiele o chorobie zwyrodnieniowej stawów, ponieważ jest ona powszechna. Starzenie się sprawia, że jest to bardziej prawdopodobne. Babcia każdego z nas cierpi na zapalenie stawów.

Myślimy więc, że to normalne.

To ukrywa stopień, w jakim może to być bardzo nieprzyjemne i osłabiające.

Jak większość chorób przewlekłych, choroba zwyrodnieniowa stawów to błędne koło.

  • Twoje stawy bolą, więc mniej się ruszasz.
  • Mniej ruchu oznacza, że stawy nie są obciążane.
  • Mniejsze obciążenie stawów oznacza osłabienie mięśni.
  • Osłabienie mięśni oznacza, że siła nie jest odpowiednio amortyzowana.
  • Mniejsza amortyzacja oznacza pogorszenie stanu.
  • Więcej choroby zwyrodnieniowej oznacza więcej bólu.

I tak dalej, kręcimy się w kółko.
O co chodzi? Otyłość zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę zwyrodnieniową stawów.

W jednym z badań, w którym porównywano najcięższych pacjentów z najlżejszymi, szansa na zdiagnozowanie choroby zwyrodnieniowej stawów w jednym kolanie była ponad 6-krotnie większa w grupie ciężkiej. W przypadku obu kolan było to prawie 18 razy.

(Oczywiście, inne badania przeprowadzone w ciągu ostatnich 20 lat badały tę samą zależność. Niektóre szacunki są wyższe, inne niższe. Ale związek między tkanką tłuszczową a chorobą zwyrodnieniową stawów został powtórzony kilkakrotnie).

Powód, dla którego tak się dzieje jest skomplikowany.

Nie chodzi tylko o to, że ludzie ciężsi obciążają swoje stawy, które z czasem ulegają degradacji. Chodzi również o to, że wydaje się, iż istnieje związek pomiędzy obecnością nadmiaru tkanki tłuszczowej a stanem zapalnym.

Tak więc, choroba zwyrodnieniowa stawów jest prawdopodobnie wynikiem połączenia nadmiernego obciążenia stawów oraz zapalnego środowiska chemicznego i hormonalnego, jakie tworzy zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej.

Wniosek z tego taki, że: Jednym z ważnych powodów, dla których warto schudnąć, jest zmniejszenie bólu stawów i poprawa sprawności ruchowej. Są to rzeczy, z których możesz skorzystać niemal natychmiast.