Dieta

#

Prawdziwy sekret utraty tłuszczu z brzucha, zgodnie z nauką.

  • 14 października 2021

Poznaj sześć kroków, które naprawdę działają.

Zanim powiemy Ci, jak zgubić tłuszcz z brzucha, chcielibyśmy to powiedzieć:

Nie ma nic złego w tłuszczu z brzucha.

W rzeczywistości, w wielu kulturach, jest to pożądane, aby mieć trochę dodatkowych squish.

Z pewnością, w różnych momentach historii, soczyste krągłości były pożądane. (Wygoogluj "wanny Renoira" lub "akty Rubensa").

A jednak, we współczesnej kulturze popularnej - pomimo pewnego postępu w celebrowaniu bardziej zróżnicowanych kształtów ciała - nadal w przeważającej mierze gloryfikujemy sześciopak i talię klepsydry.

(Nie żeby było coś złego w tych kształtach).

Tak czy inaczej, wielu z naszych klientów przychodzi do nas, chcąc zrzucić tłuszcz z brzucha.

Dlatego właśnie poruszamy ten temat.

Uczciwe ostrzeżenie: Ta historia będzie inna niż to, co zwykle można znaleźć w sieci w czasopiśmie. To dlatego, że zamierzamy dać Ci praktyczne, realistyczne, duże odpowiedzi.

(A odpowiedzi te mogą nie być takie, jakich oczekujesz).

Pozwólcie sobie na odrobinę pępka i zbadajcie ten temat razem z nami.

Dlaczego tłuszcz z brzucha w ogóle ma znaczenie

Być może już zauważyłeś: Niezależnie od tkanki tłuszczowej, ludzie mają różne kształty.

I okazuje się, że to, gdzie gromadzimy tłuszcz, ma znaczenie.

Tłuszcz trzewny vs. tłuszcz podskórny

Gdybyś rozciął czyjś brzuch (obrzydliwe), znalazłbyś tłuszcz w dwóch miejscach.

Ta ilustracja pokazuje dwa rodzaje tłuszczu, które znajdują się w okolicach brzucha. Tłuszcz podskórny znajduje się blisko powierzchni i jest to ten rodzaj, który można uszczypnąć. Tłuszcz trzewny znajduje się głębiej i otacza narządy. 

Tkanka tłuszczowa znajdująca się tuż pod powierzchnią skóry: Ten rodzaj tłuszczu, nazywany tłuszczem podskórnym lub tłuszczem obwodowym, jest stosunkowo łagodny.1,2

▶ Głęboko w jamie brzusznej, często wokół ważnych narządów, takich jak wątroba, żołądek i jelita: Tłuszcz ten, nazywany trzewnym lub centralnym, przyczynia się do przewlekłego stanu zapalnego, tworzenia się blaszek miażdżycowych i zakrzepów krwi.3 Jest on również związany ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia.4,5

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli ktoś ma więcej podskórnej tkanki tłuszczowej, będzie miał również więcej trzewnej tkanki tłuszczowej - ale nie zawsze. Czasami osoba może wydawać się całkiem szczupła, z niewielką ilością podskórnej tkanki tłuszczowej, a mimo to mieć wyższy poziom trzewnej tkanki tłuszczowej.

No dobrze, ale dlaczego mam tłuszcz na brzuchu?

Jak już pewnie słyszałeś, to, gdzie magazynujemy tłuszcz, ma związek z hormonami, genetyką i pewnymi schorzeniami.

Rzeczy, które mogą zwiększać ilość trzewnej tkanki tłuszczowej to m.in:

  • Wyższy procent tkanki tłuszczowej w organizmie: Chociaż genetyka i hormony będą określać, jak tłuszcz jest dystrybuowany, ludzie z większą ilością tkanki tłuszczowej w organizmie są bardziej prawdopodobne, aby mieć większe ilości tłuszczu z brzucha.
  • Bycie mężczyzną: W porównaniu z kobietami w okresie przedmenopauzalnym, mężczyźni są bardziej narażeni na noszenie dodatkowego tłuszczu wokół ich środkowej części ciała. Dzieje się tak dlatego, że ich trzewne magazyny tłuszczu wydają się wchłaniać większą część tłuszczu z diety.
  • Okres pomenopauzalny: Głównie ze względu na zmiany hormonalne, kobiety mają tendencję do doświadczania zmian w dystrybucji tkanki tłuszczowej po menopauzie, ze spadkiem tkanki tłuszczowej na nogach i wzrostem tkanki tłuszczowej na brzuchu.
  • Starzenie się: Wraz z wiekiem komórki tłuszczowe wydzielają więcej czynników zapalnych, a także ulegają redystrybucji z magazynów podskórnych do magazynów trzewnych.
  • Chronicznie wysoki poziom kortyzolu: Tłuszcz trzewny wchłania i rozkłada nadmiar kortyzolu.
  • Posiadanie pewnych wariantów genów: Kilka genów zostało powiązanych z rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej w organizmie. (Jeśli interesujesz się tego typu rzeczami, geny te to: TBX15, HOXC13, RSPO3, CPEB4 i LRP5). Chociaż wszyscy ludzie noszą te geny, niektóre ich wersje predysponują daną osobę do noszenia tłuszczu w okolicy środkowej części ciała, w porównaniu z biodrami i nogami.

Nie możemy nic zrobić z naszym wiekiem, płcią ani genami. (Przykro mi). Ale mamy kontrolę nad kilkoma innymi rzeczami.

I właśnie tym się teraz zajmiemy.

"Tłuszcz z brzucha" po ciąży: To może nie być to, co myślisz, że jest

Bezpośrednio po porodzie kobiety tracą około 13 funtów (żegnaj dziecko, łożysko i inne tkanki).

Po tym czasie może nastąpić powolna utrata wagi, ponieważ macica wraca do swojego normalnego kształtu, a poziom płynów się normalizuje.12

Wiele kobiet zauważa jednak, że ich ciało, a zwłaszcza brzuch, wygląda inaczej - nawet jeśli wracają do wagi sprzed ciąży.

Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że ich tkanka brzuszna rozciągnęła się, aby pomieścić płód. Teraz jest ona bardziej puszysta i nie ściska tkanek i tłuszczu tak dobrze, jak kiedyś.

Utrzymujące się diastasis recti-oddzielenie mięśni brzucha - również może sprawić, że brzuch będzie wyglądał na bardziej zaokrąglony.

(Jeśli diastasis sprawia ci problemy, udaj się do fizjoterapeuty miednicy. Może on ocenić stopień diastazy, dać ci bezpieczne sposoby poruszania ciałem, potencjalnie naprawić część rozejścia się mięśni brzucha i poprawić objawy).

Chociaż wzmocnienie kluczowych mięśni rdzenia (takich jak poprzeczny brzuch) może pomóc w obu problemach, wymaga to czasu.

Przy tak wielu innych zmianach zachodzących w Twoim życiu (pamiętasz sen?), ta wiadomość może być trudna do przełknięcia.

W tym samym czasie: Twoje ciało właśnie zrobiło naprawdę niesamowitą rzecz.

Więc chociaż nie ma nic złego w tym, że chcesz popracować nad swoim ciałem po ciąży, upewnij się, że podchodzisz do tej pracy z miłością, współczuciem i przybijasz piątkę.