Zdrowe odzywianie

#

Coaching żywieniowy oparty na roślinach: Co musisz wiedzieć

  • 6 października 2021

Większość trenerów roślinnych ma swoją historię.

Dla Jennifer Ernst, MSCN, PN1, zaczęła się ona w wieku 10 lat, kiedy jej dziadek miał atak serca. To wstrząsnęło całą rodziną i postanowili odżywiać się w zdrowszy sposób. Zaczęli więc odżywiać się roślinnie - tylko nie wiedzieli, jak to nazwać.

Większość ich posiłków opierała się na domowych produktach. "Mieszkaliśmy na farmie i sami uprawialiśmy nasze warzywa" - mówi. "Mieliśmy też kurczaki i krowy".

Gdy Ernst się zestarzała i oddaliła od farmy, poczuła się nieswojo kupując mięso, które nie pochodziło z jej podwórka.

Nie miała problemu z jedzeniem mięsa, ale nie wiedząc, skąd ono pochodzi i jak zostało wyhodowane, nie czuła się z tym dobrze.

Moment, w którym Scott Burgett, CSCS, PN1 oficjalnie zdecydował się przejść na dietę roślinną, nastąpił podczas oglądania filmu dokumentalnego na Netflixie.

Od kilku lat stopniowo pracował nad przejściem na bardziej roślinny styl życia.

Ale kiedy dokument pokazał łamiący serce los kurcząt płci męskiej w przemyśle jajczarskim (są one zazwyczaj zabijane w wieku jednego dnia, ponieważ nie są w stanie znosić jaj), wiedział, że nadszedł czas, aby przejść na dietę w pełni roślinną.

Zarówno Ernst, jak i Burgett są teraz odnoszącymi sukcesy trenerami odżywiania opartego na roślinach. Ich historie wskazują na przełomowe momenty w ich życiu, kiedy ich wartości stały się niemożliwe do zignorowania. Te momenty skierowały ich na ścieżkę, na której są dzisiaj.

Jeśli czytasz ten artykuł, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz swoją własną historię. 

Ale podczas gdy osobiste historie mają wpływ i są inspirujące, nie zawsze pomagają innym zmienić swoje zachowanie. Opanowanie odżywiania roślinnego dla siebie i pomaganie innym to dwie zupełnie różne rzeczy.

Dlatego też rozmawialiśmy z uznanymi trenerami o procesie stawania się trenerem odżywiania roślinnego i o tym, jak ty również możesz pomóc klientom czerpać korzyści z tego sposobu odżywiania.

W tym artykule podzielimy się:

  • Czym zajmują się trenerzy żywienia roślinnego
  • Jak zostać trenerem żywienia roślinnego
  • Jak dowiedzieć się, czy potrzebujesz certyfikatu roślinnego
  • Ile zarabiają trenerzy żywienia roślinnego
  • Największe wyzwania stojące przed trenerami żywienia roślinnego i jak sobie z nimi poradzić
  • Dlaczego teraz jest najlepszy czas, aby dostać się do coachingu żywieniowego opartego na roślinach.

Ponad 150.000 profesjonalistów zdrowia i fitness certyfikowanych
Zaoszczędź do 30% na najlepszy w branży program edukacji żywieniowej
Zdobądź głębsze zrozumienie zasad odżywiania, autorytet w zakresie coachingu oraz umiejętność przekształcenia tej wiedzy w dobrze prosperującą praktykę coachingową.

Pytanie #1: Czym w ogóle jest trener żywienia roślinnego?

"Trener żywienia roślinnego" to raczej termin zbiorczy niż konkretne określenie. Opisuje on osobę, która praktykuje styl coachingu żywieniowego, który skupia się na odżywianiu roślinnym.

Nie oznacza to, że trener diety roślinnej musi być weganinem lub wegetarianinem. Nie oznacza to, że trener roślinny musi być weganinem lub wegetarianinem, albo że uczy tylko ludzi, którzy chcą być weganami lub wegetarianami.

Ta definicja jest znacznie luźniejsza.

Mówiąc prościej: trener żywienia roślinnego pomaga ludziom jeść więcej roślin.

Ale rozłóżmy to trochę bardziej na czynniki pierwsze.

Jedzenie większej ilości roślin to nie tylko jedzenie większej ilości owoców i warzyw. "Rośliny" to szeroka kategoria żywności, która obejmuje również zboża, orzechy i nasiona, fasolę i rośliny strączkowe oraz tłuszcze pochodzenia roślinnego.

Poniższa tabela stanowi niewyczerpującą listę pokarmów pochodzenia roślinnego, ale jak widać, jest w czym wybierać.

Teraz chodzi o to, że istnieje wiele sposobów, aby być roślinożercą. I to jest dobra wiadomość, ponieważ oznacza to, że jest wiele sposobów na bycie trenerem żywienia opartego na roślinach.

Na przykład, możesz trenować którąkolwiek lub wszystkie z poniższych rzeczy:

  • Roślinożercy: Ludzie, którzy rozważają spożywanie większej ilości pokarmów pochodzenia roślinnego i zastanawiają się, jak to zrobić. (Nie oznacza to, że muszą przestać jeść mięso).
  • Roślinożercy: Ludzie, których dieta składa się głównie z roślin, ale którzy nadal mogą jeść niektóre pokarmy nieroślinne. Mogą to być pescatarianie, wegetarianie lub osoby, które od czasu do czasu jedzą mięso.
  • Osoby odżywiające się w pełni roślinnie: Ludzie, którzy jedzą tylko pokarmy roślinne. Zaliczają się do nich weganie, którzy zazwyczaj rezygnują z wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. (Nie tylko żywności, ale także skóry, futra, produktów do pielęgnacji ciała testowanych na zwierzętach itd.)

Skuteczni trenerzy odżywiania opartego na roślinach różnią się w swoim podejściu.

Na przykład, Ernst odżywia się głównie roślinnie, ale nie odrzuci posiłku w restauracji, który zawiera mleko. W przypadku swoich klientów koncentruje się na stopniowym przechodzeniu na dietę opartą na produktach roślinnych, w zależności od punktu wyjścia.

"Jeśli klient je obecnie wyłącznie jedzenie na wynos, nie sądzę, żeby przejście na dietę w pełni roślinną było sprawiedliwe", mówi Ernst. "Zbyt szybko odbijają się w drugą stronę".

Burgett przyjmuje inne podejście. Jest weganinem, a jego firma nazywa się Evolution Vegan Academy. Jak zapewne się domyślasz, trenuje on tylko wegan i aspirujących wegan.

W szczególności pracuje z weganami, którzy są zainteresowani wynikami sportowymi.

Poniżej zagłębimy się w to, jak zdefiniować swoją niszę trenerską opartą na roślinach, a także korzyści, które przyciągają ludzi do jedzenia opartego na roślinach.

Ale najważniejsze: Istnieje wiele sposobów, aby być trenerem odżywiania opartego na roślinach.

Pytanie #2: Jak zostać trenerem żywienia roślinnego?

Możliwe jest uzyskanie certyfikatu w zakresie odżywiania roślinnego, ale nie ma oficjalnego podmiotu, który uznaje cię za wykwalifikowanego trenera odżywiania roślinnego.

Jest to w sumie bardzo ekscytujące, ponieważ oznacza, że to, jak nim zostaniesz, zależy w dużej mierze od ciebie.

Logicznym pierwszym krokiem, jak twierdzą uznani trenerzy, jest zdobycie wykształcenia potrzebnego do tego, aby naprawdę pomagać ludziom. 

A według trenerów roślinnych, z którymi rozmawialiśmy, istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. W rzeczywistości, wielu z nich użyło kombinacji poniższych narzędzi, aby ugruntować swoją pozycję jako trenerzy